Hennessy Cognac
***
Hennessy je napredávanejší koňak na svete, stojí za celosvetovo uznávaným delením koňakov podľa veku jednotlivých páleniek, ktoré sú v nich obsiahnuté od najmladších, označených V.S, cez staršie V.S.O.P až po najstaršie X.O, ktorých najmladšia zložka musí byť aspoň šesť a pol rokov stará. Tie najlepšie druhy Hennessy sú miešané z páleniek starých niekoľko desaťročí a v značkách Richard Hennessy a Hennessy Paradise sú pálenky staré viac než sto rokov.
Pre správne vychutnani ľahkosti a jemnosti Hennessy doporučujú majstri pivníci jeho podávanie pri teplote 18 - 21 stupňov Celsia z pohárov tulipanového tvaru. V dámskej spoločnosti je v súčasnosti veľkým hitom Hennessy V.S podávaný s ľadovou drťou a kúskom citrónu, ale tiež Hennessy long drinky. Favoritom je Hennessy Glace, teda Hennessy V.S s niekoľkými kocami ľadu, tonikom alebo Hennessy Side Car, ktorý okrem Hennessy obsahuje tiež Triple Sec a limetovú šťavu. Hennessy V.S.O.P sa doporučuje piť čistý, maximálne sa jeho skvelá chuť môže podtrhnúť pojedaním pomarančovej kôry namočenej v čokoláde.
Dlhé roky prevládal mýtus o tom, že koňak je len nápojom pre mužov. Ovšem nie je dôvod prečo by lahodná, inšpirujúca chuť francúzského koňaku Hennessy mala zostať utajená ženám! Veď Hennessy je symbolom Francúzska, stelesnením jeho štýlu a vycibreného vkusu a práve tieto kvality, spolu s neopakovateľnou chuťou oslovujúce všetku zmysly, ho robia príťažlivým pre ženy milujúce francúzsku eleganciu a šarm.
Richard Hennessy bol najmladším synom lorda z Ballymacmoy. Keď bol v bitke pri Fontenoy zranený, odviezli ho do posádky na ostrove Ilie de Ré. Tam ho okúzlil blízky charentský kraj a miestna pálenka tzv. "eau-de-vie" (voda života). Rozhodol sa teda usadiť na brehu rieky Charente a venovať sa výrobe koňaku. Jeho priamy potomkovia pokračujú v jeho šľapajách dodnes.
Cognac
***
História koňaku
Už pred dvomi tisíckami rokov existovali v prímorskej západnej Gálii vinice, ale až v 16. storočí Holanďania začali víno destilovať, pretože víno s nízkym obsahom alkoholu sa na mori kazilo (octovatelo). Boli to práve oni, ktorí z Charentského vína varili tzv. "Bradwijn". Postupným vývojom destilácie vínovic vznikol na začiatku 17.storočia produkt známy ako koňak.
Ako sa pije koňak
Najlepší čistý, vírený z dna v dlani zahrievaného pohára pri teplote 25 °C. Pije sa malými dúškami spoločne s privoňaním a pomalým rolovaním po podnebí.
Označovanie veku koňaku
Označovanie veku koňaku hviezdičkami zaviedol prvýkrat v 2. polovici minulého storočia Maurice Hennessy, výrobca koňaku. Dnes je to všeobecne zavedené a dokonca od roku 1947 právne zakotvené. Má to svoj opodstatnený dôvod, pretože napr. označenie „dvadsaťročný koňak“ je len čiastočne správne. Takto starý je totiž len tzv. „materský koňak“. Pôvodný starý koňak musí byť čas od času omladený a harmonizovaný do finálneho výrobku, za ktorý nesie zodpovednosť pivničný majster. Koňak uložený ku zreniu v sudoch má 70 % alkoholu, tzn. že je pre bežný konzum príliš silný. Na požadovaný obsah alkoholu 40% je upravovaný destilovanou dažďovou vodou. Voda sa miesi s koňakom na tekutinu s približne 15 % alkoholu. Táto zmes sa necháva uležať, aby potom mohla byť použitá ku znižovaniu obsahu alkoholu v koňaku.
Rozlíšenie V.S., V.S.O.P, X.O.
Koňaky sa podľa veku zoradzujú do základných kategórií: V.S. (Very Special) je obvykle 5-7ročný koňak,V.S.O.P. (Very Superior Old Pale) je obvykle 10-12ročný koňak, X.O. (Extra Old) je obvykle zmesou 15 až 45ročných koňakov.